En av verdens ledende forskere på hundehelse, professor Dan O’Neill, har utviklet et nytt verktøy som skal hjelpe både oppdrettere og myndigheter å stoppe avl på hunder med skadelige, overdrevne kroppsformer.
Dyrebeskyttelsen Norge ble invitert til det engelske parlamentet for å delta på lanseringen av verktøyet som kalles Innate Health Assessment (IHA) tool. Det er laget som et tilsvar til den enorme helsetrusselen til hunder med ekstrem amatomi. Denne tilnærmingen til helse hos hunder retter søkelyset på hva som bør være minimumskrav til funksjon og helse hos en helt vanlig hund. Det er her snakk om helt grunnleggende egenskaper for et godt liv, som for eksempel å puste, blunke, se, logre og stelle seg. Det er altså ikke snakk om noen superhund- bare en hund.

Åshild og Eva fra Dyrebeskyttelsen Norge sammen med professor Dan O’Neill.
Sjekkliste
IHA fungerer som en enkel og visuell sjekkliste som vurderer om en hund er fysisk egnet for avl. Verktøyet analyserer 10 tydelige kroppslige kjennetegn – som blant annet luftveier, hudfolder, øyne og hodeskalleform – områder der overdrevne trekk ofte fører til alvorlige og livslange helseproblemer.

Design: Sayaka Mochizuki
Verktøyet kan bli et krav for å avle
Hvert punkt i vurderingen bygger på solid forskning som viser sammenheng mellom bestemte kroppsformer og dårlig livskvalitet, smerte eller redusert fruktbarhet. Verktøyet er testet i praksis og viser at ulike brukere kommer fram til de samme vurderingene, noe som gjør det lett å ta i bruk i både avl og tilsyn.
Verktøyet kan altså bli et effektivt hjelpemiddel for å sikre at avl i større grad skjer i tråd med dyrevelferdsloven, og i tråd med hundeavlsdommen fra Høyesterett.
— I England jobbes det nå politisk for at det skal bli obligatorisk for oppdrettere å bruke verktøyet. Verktøyet endrer vår forståelse av hva som er akseptabelt å avle på. Det er ikke lenger greit å avle hunder uten hale eller med kort snute, når vi vet at dette er til skade for hundene. Vi mener verktøyet også kan tas i bruk i Norge, det ville forenklet Mattilsynets tilsyn med hundeavl, sier Åshild Roaldset, daglig leder i Dyrebeskyttelsen Norge.
